Proč si najít trenéra

Tomáš Bartoš (Silový a kondiční trenér)
www.barbargym.cz

Na téma – „jak si vybrat osobního trenéra“ existuje spousta článků a tipů, jak si vybrat toho nejlepšího. Já bych se rád soustředil primárně na to, proč vůbec s trenérem začít spolupracovat. Uvědomte si, že začátek je to NEJTĚŽŠÍ. Ani nevím kolikrát už jsem slyšel, jak lidi řeší, že až se dostanou do lepší kondice, tak půjdou za trenérem nebo vedeným tréninkem. Ale toto je přesně obráceně. Je v pořádku chtít trenéra na chvilku a pak si pokračovat sám, ale je třeba si uvědomit, že za 20 tréninků vás nikdo nenaučí vše, co se učí spousty let, a jak jsem napsal, mělo by to být na začátku, kdy vám daný trenér může doporučit, co si jít přečíst a co studovat.

Když už nejste začátečníci, tak je trenér zbytečný? Opět to tak není. Kvalitní trenér by měl mít velkou paletu vědomostí od cviků, různých systémů periodizace, optimální nastavení apod., které vás může posunout dál. Není náhoda, že pozice trenéra existuje v celém spektru od klasických fitek po trenéry profesionálních sportovců.

Nechci, aby tento článek vypadal, že je nutnost mít trenéra a bez něj nemůžete mít výsledky, to určitě ne. Ale chtěl bych, aby si každý uvědomil, že je potřeba umět určité základy od sestavování tréninku, techniky cviků, stravy apod. A toto vše nabývá na objemu a je pořád složitější, čím je člověk pokročilejší, protože je časem pořád těžší se zlepšovat. A samozřejmě se toto vše dá načíst v dnešní době obrovské množství informací i zdarma, ale musíte počítat s tím časem hledáním a studiem, což naopak by měl z pohledu vzdělávání dělat každý trenér.

Proto bych zde zároveň chtěl vypsat základní věci, na které bych doporučil si dávat u výběru trenéra pozor.

Vzhled trenéra

Spousta lidí se pořád soustřeďuje na to, jak trenér vypadá. Samozřejmě nebavíme se tady o tom, jestli k vám přijde chlápek s kocovinou potom, co se před 10 min. probral v autě na parkovišti před fitkem. To, jestli je určitý trenér/trenérka vypracovaný a má perfektní postavu neznamená, že to jsou kvalitní trenéři, kteří vám umí pomoct. Uvědomte si, že špičkoví sportovci v jakémkoliv sportu, mají trenéra. Vyhrávají závody, dělají rekordy a stejně si netrénují sami a dost možná nikdy ani trenéři nebudou. Trénuje je někdo, kdo mnohdy ani nedosáhl takových výsledků, jako oni.

Další extrém jsou trenéři, kteří si svoje tělo vypracovali, ale dál se moc nevzdělávají (toto je čím dál častější. Někdo trochu zhubne nebo se naučí nějaký princip stravování a hned jde radit ostatním a trénovat lidi). Tady většinou bývá problém, že pokud nespadáte do podobného tělesného typu, tak vám trénink nic nedá, protože tito trenéři umí trénovat jenom sebe a danou stavbu těla.

V neposlední řadě je důležité si uvědomit i to, že ne každý trenér musí mít hlavní cíl kulturistiku či její varianty. Může dělat strongmana, atletické disciplíny, vzpírání – sportovních oborů najdeme strašně moc. Tudíž jeho stavba těla, a to, jak vypadá, nebudou takové, jako u kulturistů, kde jejich cíl je vzhled a správné propozice těla. Vzděláním a praxí však může být, úplně bez problémů, lepší trenér na zvýšení síly, objemu, zdraví, … než někdo, kdo dělá kulturistiku. Pokud samozřejmě chcete na prkna, nebo se chcete dostat do reprezentace v atletice, pak je ve vašem zájmu si najít toho nejlepšího trenéra, který se na daný sport specializuje.

Trenér by vám však měl být sympatický a měli byste si s ním rozumět a bez problémů komunikovat tak, abyste spolu mohli fungovat delší dobu. Což se nemusí slučovat s tím, jakou má kvalifikaci a kolik toho umí. Pokud tomu bude naopak, způsobí to akorát to, že se oba budete na trénincích trápit a spolupráce skončíte.

Přístup k tréninku

Spousta lidí říká, že je to poprvé, kdy jdou cvičit a neví, jak poznat, jestli je trenér dobrý nebo špatný. Jednoduše se nebojte ptát. Pokud vás něco zajímá, trenér by neměl mít vůbec žádný problém vám určité věci vysvětlit a úplně bez problémů vám popsat všechny důvody proč děláte, co děláte. Spíš byste měli mít problém ho zastavit, protože se konečně někdo zeptal a projevil zájem o všechny ty nudné principy – proč je trénink, stravování, mobilizační věci – postavené a prováděné určitým způsobem. K tomu se pojí další věc, a to je chování trenéra. Vždy byste měli mít pocit, že je tam trenér pro vás a že se o vás zajímá. Jak o váš zdravotní stav, vaše cíle, … A podle všech těchto věcí připravuje program přímo pro vás, aby vám to vyhovovalo a dosáhlo se tak co nejrychleji výsledků, po kterých toužíte. Pokud dostanete očividně předtištěný papír tréninku A, B nebo C s jídelníčkem A, B, tak je to špatně.

Vzdělání

Dlouhý seznam certifikátů, které vám nic neříkají, samozřejmě není záruka kvalit. Stejně se obrovské množství čerpá z knih a praxe, ale pokud daný trenér nemá za sebou téměř žádný seminář, workshop apod. a není to trenér, který začíná, tak bych si dal osobně pozor. Je pořád velké množství trenérů, kteří používají desítky let stejné tréninky a principy, což není vždy ideální.

„Být zdravý a fit není módní trend, ale životní styl.“

Login Image

Zapomněl jsem heslo

Kontaktní formulář

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte nás kontaktovat pomocí tohoto formuláře. Odpovíme Vám v co možná nejkratším termínu.