MASÁŽNÍ VÁLCE

Martin Blažek (osobní trenér)
www.vasosobnitrener.cz

V tomto článku se krátce podíváme na využití masážních pomůcek.

V posledních letech se čím dál více můžeme setkat s různými masážními pomůckami, které se častěji používají v rámci sportovní činnosti.

Mezi ty nejvíce rozšířené a cenově dostupné patří masážní válce, míčky, dvojmíčky, jak můžeme vidět na obrázku vlevo.

V současné době můžeme narazit na velikou rozmanitost těchto pomůcek, různé tvary, tloušťky, délky, tuhost nebo povrchové úpravy (hladké, s výstupky atp.)

Při výběru vhodné pomůcky se vždy raději poraďte, jelikož nevhodně zvolená pomůcka vám může naopak způsobit komplikace. Materiál, ze kterého je válec vyroben, jakou má možnost zatížení a tuhost daného materiálu jsou asi základní parametry, které by vás měly zajímat.

Pokud máte možnost si pomůcku před zakoupením vyzkoušet, určitě toho využijte.

Tyto pomůcky mají několik možností využití, přičemž ty hlavní jsou uvolnění svalů před cvičební aktivitou a po cvičební aktivitě slouží k urychlení regenerace. V současné době se hojně využívají i jako cvičební pomůcky při samotném tréninku, ale o tom tento článek není.

Pojďme si tedy stručně říci, kterou techniku je vhodné zvolit k jakým účelům:

Rychlé rolování

je vhodné před sportovní aktivitou a výkonem.

– přispívá k uvolnění svalů a tonizaci tkáně
– stimulace mechanoreceptorů (čidla, která nám pomáhají lépe zpracovávat informace z prostředí)
– zvýšení rozsahu pohybu (pouze dočasné)
– lepší svalová práce

Pomalé rolování

lze ideálně využít po cvičení s odstupem potřebného času pro tělo k tomu, aby se uvedlo do optimálního stavu. To znamená, že nerolujeme, když je tělo „rozehřáté“, ale počkáme na zklidnění celého organismu. Orientačně se může jednat o cca 10-20 minut.

– regenerace po cvičení
– uvolnění fascií
– uvědomění si těla

Pozor také na možné kontraindikace:

křečové žíly, rozvinutá osteoporóza v oblasti trupu (lze se rolovat o zeď), krvácivost (v případě užívání léků na ředění krve), těhotenství (lze provádět pomalé rolování s malou intenzitou tlačení)

„Být zdravý a fit není módní trend, ale životní styl.“

Login Image

Zapomněl jsem heslo

Kontaktní formulář

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte nás kontaktovat pomocí tohoto formuláře. Odpovíme Vám v co možná nejkratším termínu.