FASCIE — Krátký pohled na tuto vazivovou tkáň, o které jste možná (ne)slyšeli?

Martin Blažek (osobní trenér)
www.vasosobnitrener.cz

Co jsou fascie?

Fascie tvoří tzv. obal v našem těle. Každý sval, svalové vlákno, orgány, cévy, mozek a i např. oči mají svůj vlastní fasciální obal. Mají schopnost se elasticky protahovat a kontrahovat a tvoří zhruba 20 % naší hmotnosti.

Fascie jsou bílou hmotou s rozdílnou mírou pružnosti a strukturou vláken připomínající pavučinu. Propojuje a zároveň rozděluje tělo na funkční jednotky, formuje celou strukturu a tvar. Jsou součástí všech tělesných soustav – fasciální síť. Neustále se mění a přizpůsobují v závislosti na individuálních požadavcích našeho těla.

Fascie připojují svaly ke kostem, omezují vliv tlaků a tření. Svým cévním zásobením se podílí také na výživě okolních tkání, zajišťují kohezi (soudržnost) tkání, umožňují pohyb mezi naléhajícími strukturami, obsahují proprioreceptory (smyslový receptor, který vnímá polohu a pohyb jednotlivých částí těla) a obsahují i nociceptory (receptory bolesti).

Fascii tvoří z velké části voda. Obsah vody se postupem s věkem jedince zmenšuje. U mladého jedince se obsah vody ve fasciích může pohybovat až kolem 70 %. U staršího jedince to pak může být jen 50%. Samozřejmě se tato čísla mohou lišit v závislosti na každém jedinci.

Voda ve fascii je velice důležitá, jelikož ji zajišťuje kluznost. Pokud fascie neobsahuje dostatek vody, vysychá a dochází tak ke ztuhnutí a poškození této vazivové tkáně, která tím pádem pak nemůže zcela plnit svou funkci v lidském těle.

Jak si udržet fascie funkční?

Základem pro správnou funkci fascií je pravidelný pohyb. Pokud se nehýbeme, máme např. sedavé zaměstnání, ve kterém trávíme většinu času, tak fascie tuhnou a tím nastává i negativní dopad na celý pohybový aparát.

V současné době se např. vznik bolesti zad (nejčastěji to bývá bederní oblast) dává do souvislosti právě se špatnou funkcí fascií.

Pohyb však není jen tou jedinou složkou, která ovlivňuje funkci naší vazivové tkáně. V tabulce se vám pokusím dát několik základních tipů, čemu se vyvarovat a co naopak praktikovat, aby vaše pojivová tkáň byla co nejvíce funkční.

Co je pro fascie prospěšné

– Pravidelný pohyb / cvičení
– Strečink
– Masáž a cílené uvolňování
– Sauna
– Meditace
– Rehydratace vazivové tkáně
– Zdravá strava

Co fasciím škodí

– Sedavý styl života
– Stres (emoční, posturální) a hormonální vlivy
– Zlomeniny, podvrtnutí
– Špatné držení těla a svalové dysbalance
– Záněty
– Popálení a jiné poškození kůže
– Nevhodná strava

„Být zdravý a fit není módní trend, ale životní styl.“

Login Image

Zapomněl jsem heslo

Kontaktní formulář

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte nás kontaktovat pomocí tohoto formuláře. Odpovíme Vám v co možná nejkratším termínu.